MENU...
EN PL
Facebook
EN PL

Płyta CD Anny Dębowskiej

Płyta kompaktowa Chopin Niewdzięczny

 

Płyta kompaktowa, którą mamy przyjemność Państwu przedstawić, jest częścią projektu theAboutProject.com, którego celem jest przedstawienie dramatu ostatnich miesięcy życia kompozytora, jak również ukazanie szczodrości i gościnności jego szkockich wielbicieli i przyjaciół. Są to de facto wyrażone w wersji audio podziękowania, jakie wszyscy jesteśmy winni kobiecie, która ocaliła znaczną część dziedzictwa Chopina. Jest to nasz hołd oddany Jane W. Stirling.

Album płytowy podzielony jest na cztery części. Część pierwsza, Dla Fryderyka Chopina, składa się z trzech utworów, które Jane Stirling opracowywała pod czujnym okiem kompozytora: Poloneza cis-moll op. 26 nr 1, Nokturnu F-dur op. 15 nr 1 i Ballady As-dur op. 47. Część druga, Dla Jane Stirling, zawiera dwa Nokturny z op. 55: f-moll nr 1 i Es-dur nr 2, zadedykowane przez Chopina jego niezwykłej uczennicy. Na część trzecią, Dla Fryderyka Chopina i Jane Stirling, składa się kompilacja utworów Chopina: Polonez-Fantazja As-dur op. 61, Nokturn Des-dur op. 27 nr 2 i Ballada f-moll op. 52, nigdy nie wykonywanych przez Jane Stirling, a wybranych przez Annę Dębowską, by wyrazić jej podziw dla kompozytorskiego geniuszu Chopina, jak również zainspirować nas Polaków do złożenia podziękowania tej niezwykłej kobiecie za to, co zrobiła dla Chopina i jego muzyki – podziękowania, które rzadko wyrażał jej sam kompozytor. Część ostatnia, Żałoba, zawiera Preludium c-moll op. 28 nr 20, które Jane W. Stirling po śmierci Chopina grała w samotności, prawdopodobnie po to, by wyrazić swój żal po stracie.

Album zawiera również dwie dodatkowe ścieżki, Nokturny op. 55 f-moll nr 1 i Es-dur nr 2, wykonane przez Annę na fortepianie, który najprawdopodobniej należał do Jane W. Stirling i na którym przypuszczalnie grał Chopin  podczas pobytu w Szkocji w 1848 roku. Na fortepianie tym, obecnie wystawionym w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, widnieje inskrypcja Fr. Chopin  15 novembre 1848, która oznaczać może, że Chopin miał go ze sobą również na dzień przed swoim ostatnim w życiu koncertem w Guildhall w Londynie.

 

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)